Chorvátsky Zadar je raj pre dovolenkárov

Chorvátsko je najobľúbenejšou destináciou slovenských dovolenkárov. K vyhľadávaným letoviskám jednoznačne patrí aj Zadar, ktorý má čo ponúknuť rodinám s deťmi, mladým ľuďom aj milovníkom pamiatok.

Chorvátsky Zadar je raj pre dovolenkárov
Chorvátsky Zadar je raj pre dovolenkárov (Foto: unsplash.com)

Mesto Zadar

Zadar leží v Severnej Dalmácií a ide o jedno z najväčších miest v Chorvátsku. Mesto má dlhú a bohatú históriu, ktorá tu zanechala mnoho pamiatok. Keďže v 1. storočí n.l. sa mesto stalo rímskou kolóniou je tu možné pozorovať typické znaky rímskeho mesta. Mesto bolo svojho času pod nadvládou Benátok a neskôr sa stalo súčasťou Talianska, prežilo aj vojnu v roku 1991 a dnes patrí k najkrajším mestám v Chorvátsku.

Čo treba v Zadare vidieť

Ak máte radi históriu určite sa prejdite po mestských hradbách, ktoré vznikli v čase benátskej nadvlády a časť z nich je zvyškom rímskym hradieb. V Zadare máte možnosť vidieť aj viacero kostolov pričom najvýraznejším je kostol sv. Donata z 9. storočia. Kostol má skvelú akustiku je tak výborným miestom pre hudobné vystúpenia. Ďalej treba spomenúť aj katedrálu sv. Štošije, kostol sv. Márie či Kniežací palác. Zadar ale samozrejme nie je len o histórií. Miestom kde to žije je ulica Kalelarga, kde nájdete obchody, kaviarne a je tak ideálnym miestom na prechádzku alebo posedenie z priateľmi. Zaujímavosťou je aj pomník Pozdrav Slnku, ktorý má priemer 22 m a pozostáva z 300 sklenených dosiek so solárnymi modulmi. Po zotmení vás tak čaká jedinečná hra svetiel.

Pláže v Zadare

Asi najznámejšia pláž v Zadare je Borik. Užijú si ju všetci návštevníci – mladí ľudia, rodiny s deťmi a prístupná je aj pre ľudí so zdravotným handicapom. K dispozícii sú tu gastronomické prevádzky, mobilný bar, občerstvenie, miestne fast foody ale aj rôznymi atrakciami. Ďalšia zaujímavá pláž je Kolovare, ktorá sa nachádza v blízkosti borovicového lesa a navyše má aj Modrú vlajku, čo potvrdzuje čistotu mora a kvalitu služieb.

Text:PR

Kvalitné a dostupné ubytovanie v Banskej Bystrici

Zrekonštruovaný (rekonštrukcie v Banskej Bystrici a Zvolene zabezpečuje Finalis) a útulný penzión Olympia v širšom centre Banskej Bystrice je k dispozícii návštevníkom tohto krajského mesta v srdci Slovenska.

Kvalitné a dostupné ubytovanie v Banskej Bystrici
Kvalitné a dostupné ubytovanie v Banskej Bystrici (Foto: penzionolympia.sk)

Lôžkovou kapacitou cez 40 miest sa radí k stredne veľkým ubytovacím zariadeniam. Vie tak poskytnúť dostatočnú kapacitu pre rodinné akcie prípadne organizované firemné akcie spojené aj s prenocovaním. Pri organizácii takýchto akcií sú plnené v rámci možností všetky požiadavky klientov. K dispozícii sú dve miestnosti na usporiadanie konferencií alebo školení v rôznych kapacitách. Tieto miestnosti sa tiež dajú využiť pre rodinné oslavy ale napríklad aj pre usporiadanie svadieb.

Lokalita v širšom centre zabezpečuje blízkosť všetkých potrebných inštitúcií a služieb a zároveň aj vynikajúcu dopravnú dostupnosť. Hlavne bezproblémové parkovanie na vyhradenom priestore je dnes luxus a v úplnom centre veľmi problematické. Každopádne sa môžete doviesť aj taxíkom, odporúčaná taxi služba je napríklad limousineway. V prípade že sa teda chystáte usporiadať nejakú firemnú alebo rodinnú akciu, skúste si zistiť ponuku na mieru aj v penzióne Olympia. Budete milo prekvapení.

Text:PR

Geometrický plán a služby katastra

geometrickým plánom sa stretnete najčastejšie pri výstavbe rodinného domu. Jedná sa o technický podklad právnych úkonov a listín ktoré osvedčujú práva k danej nehnuteľnosti vrátane nájomných práv. Kedy takýto plán potrebujeme?

Geometrický plán a služby katastra
Geometrický plán a služby katastra (Foto: geometricky-plan.top)

Je to v prípade ak dochádza k rozdeleniu nehnuteľností alebo k ich spájaniu. Ďalej pri úpravách hraníc nehnuteľnosti. Taktiež býva požadovaný pri zameraní stavby na stavebnom pozemku. Toto býva požiadavka stavebného úradu pri kolaudačnom konaní po výstavbe nového rodinného domu. Mimo komerčnej výstavby rodinných domov sa tiež vypracováva pri zmenách v poľnohospodárskom pôdnom fonde alebo napríklad pri zmenách hranice katastrálneho územia.

Takýto geometrický plán môže vykonávať iba osoba spôsobilá vykonávať geodetické a kartografické činnosti. Môže sa jednať o fyzickú ako aj právnickú osobu. Takto odborne vypracovaný geometrický plán je potom nutné zapísať do katastra nehnuteľností. Služby zápisu do katastra ako aj samotné geodetické práce si môžete objednať a spravovať sami, alebo je možné najať si špecializovanú firmu ktorá sa postará o celú súvisiacu agendu. Vy už potom iba dostanete všetky požadované doklady a spisy. Šetrí to čas a často krát aj peniaze.

Text:PR

Bez bagra to nejde

Stavebné alebo výkopové práce sú už každodennou súčasťou našich životov. Či už je to v meste alebo na dedine, stavia a renovuje sa neustále a s tým sú spojené aj výkopové práce.

Bez bagra to nejde
Bez bagra to nejde (Foto: zeppelin.sk)

Asi platí pravidlo, že čím väčšia stavba, tým väčšie výkopové práce sú potrebné. Nič z toho by však nebolo možné, keby nemáme k dispozícii ťažkú stavebnú techniku. Ručne kopať hlboké základové jamy, alebo kanály by bola namáhavá a časovo náročná robota. Tou dobou sme si už prešli a aj vďaka technike práve stavebný priemysel rozkvitá.

Práce na cestách, stavba priemyselných objektov, výškových budov alebo domov. Na všetko je potrebná ťažká stavebná technika, bez ktorej by to nešlo. Žeriavy, bagre, minibager, domiešavače alebo aj elektrocentrála a veľa ďalších strojov, ktoré pomáhajú pri stavbách každý deň. Samozrejme bez ľudskej práce by nebolo nič z toho. A práve za to môžeme vďačiť spoločnosti Caterpillar, ktorá počas svojej dlhej existencie neustále prichádza s novými strojmi, ktoré každý deň pomáhajú ľuďom a uľahčujú našu prácu.

Text:PR

Kedy treba vymeniť stierače za nové

Heslo “vidieť a byť videný” sa síce používa hlavne v spojitosti so svetlami, sami ale uznáte, že pri jazde v hustom daždi sú kvalitné stierače základom. Dnes si povieme kedy a ako na aute vymeniť stierače svojpomocne.

opel-crossland-x-1

V zimnom období sú stierače veľmi zaťažovaným prvkom na Opel Astra. Gumičky bývajú poškodené kvôli soli, zime a namrznutom ľade na čelnom skle. Ak sa na skle nachádza námraza, rozhodne by ste ju nemali stierať stieračmi, pretože tým gumičky nenávratne poškodíte. Výmena stieračov by mala prebiehať aspoň raz do roka. Nie je to nákladná záležitosť a zaistíte si tak dobrú viditeľnosť cez čelné sklo počas dažďa.

Nové stierače kúpite v auto predajni, na benzínových pumpách, ale aj v hobby markete. Na trhu sú k zakúpeniu stieračov rôzne veľkosti. Je nevyhnutné, aby ste pre svoje vozidlo zvolili ten správny rozmer. Nemusíte stierače merať na vašom Opel Crossland, pretože predajcovia majú dostupné katalógy so stieračmi, pričom u každého stierača je vždy napísaný typ vozidla, pre ktoré sú vhodné. Výmenu stierače zvládne naozaj každý.

Niektorí majitelia vozidiel si myslia, že výmenou gumičiek ušetria. Odporúčame kúpiť radšej celé stierače, nie iba gumičky. U starších stieračov je výmena gumičiek časovo náročnou záležitosťou.

Text a foto: PR