4 bláznovstvá, ktoré stvárajú psy, keď ich necháte samé

Keď sme s nimi, sú to anjelici, ktorí sa hrajú, sem tam štekajú, dlho s nami spia, ležia nám pri nohách a hádžu na nás tie najvernejšie psie pohľady. Čo sa však stane v momente, keď za sebou zavrieme dvere po odchode do školy a do práce? Po sledovaní psíkov domácimi kamerami poznáme na túto otázku celkom presnú odpoveď. Ako si teda naši domáci miláčikovia krátia čas, ktorý musia stráviť doma osamote?

4 bláznovstvá, ktoré stvárajú psy, keď ich necháte samé
4 bláznovstvá, ktoré stvárajú psy, keď ich necháte samé

1. Jedia všetko, k čomu sa dostanú

Odborníci sa zhodujú v tom, že ak psík nezje jedlo do dvadsiatich minút, zvyšok porcie by ste mali z jeho misky vyprázdniť. Niektoré psíky však rady jedia po malých kúskoch a keď nie ste doma, tak sa k miske často vracajú a dajú si zopár hltov granúl. Nie je úplne jasné či to robia iba kvôli nude, alebo takto funguje ich metabolizmus.

Aj keď s nimi trávime čas, občas im dávame maškrty navyše a je možné, že osamote si to kompenzujú aspoň dojedaním z misky. Pokiaľ nie je nič chutné v ich dosahu, radi sa prehryzú k celému baleniu intenzívne voňajúcich rybacích granúl pre psíky (ak ich neskladujete na nedostupnom mieste) a niektoré psy si dokážu otvoriť aj vašu chladničku.

Po spánku je hľadanie dobrôt ich najčastejšou obľúbenou aktivitou, ak musia tráviť deň osamote. Každý majiteľ by mal vedieť, aké majú byť krmné dávky pre psov. Okrem toho im nechajte v byte aj dve drobné maškrty na miestach, kde vám neprekážajú omrvinky či fľaky spôsobené jedením.

2. Hrajú sa a všetko pri tom bez váhania zničia

Najmä šteniatka bez dozoru behajú, skáču, štekajú, naháňajú sa (pokojne aj sami so svojim chvostom), tancujú a robia všelijaký hluk. Radi hryzú vankúše, trhajú stránky kníh a s vrčaním ich potom ťahajú za sebou po zemi. Za nebezpečného nepriateľa pokladajú aj všetko, čo je ozdobené kožušinou.

Ak nechcete tráviť večer vysávaním a vytieraním podlahy, odstráňte z dosahu psíka všetko, čo by mohol rozbiť, roztrhať a nenávratne zničiť. Po vycvičení bude rešpektovať, že sedačka je zakázané územie alebo, že vankúše nie sú na trhanie.

Ale pokiaľ ide o malé šteniatko, žiadne zákazy ešte na sto percent neplatia. Po príchode domov vás okrem všeobecného chaosu bude čakať aj vyčerpaný psík, preto mladším domácim miláčikom doprajte vysokoenergetické krmivo, ktoré ich postaví na nohy pred večernou prechádzkou a podporí ich rast, napríklad AATU Puppy pre šteniatka.

3. Pozeranie cez okno a štekanie na okoloidúcich

Parapetná doska nie je obľúbeným miestom len pre mačičky. Aj drobné plemená psov na ňu radi vyskakujú a svoje teritórium ochraňujú hlasným štekaním. Ak k tomu pridáme zábavu, akou je šplhanie sa po záclone, okno sa razom stáva neodolateľným miestom na hranie. Väčšie psíky sa oňho iba oprú labami a ak bývate na prízemí, dokážu pozorovať okolie aj celé hodiny. Keďže majú oveľa lepší sluch ako ľudia, v panelákoch často štekajú aj na susedov, bez toho, aby ich videli. Keď nie je doma majiteľ, majú predsa celý dom na starosti – no nie?

4. Čakanie pri dverách na náš príchod

Najbláznivejšia a najmilšia vec, ktorú naše psíky robia, je netrpezlivé čakanie pri dverách. Ležia alebo sedia pripravení vyštartovať k nám v momente, ako budú počuť otočenie kľúčov v zámku. Veď to sami určite dobre poznáte, ešte ani poriadne neotvoríte dvere a už sa na vás vrhne psík, chce vás olízať, obšmieta sa okolo nôh a vrtí chvostom tak silno, že sa čudujeme, že mu neodpadne.

Pes je skutočne najlepším priateľom človeka a jeho majiteľ je preňho celým vesmírom. Nech už doma nájdete mláčku na nevhodnom mieste alebo rozhádzané dokumenty, prevrátený kvetináč alebo dieru na závese, svojou láskou a vernosťou vám to určite vynahradí.

Komerčný článok

Skialpinizmus v okolí Štrbského Plesa

Pre skialpinizmus sú Tatry ako stvorené. či už ste začiatočník alebo pokročilý, nájdete tu vhodné miesta na rozvíjanie tohto zdravého zimného športu.

Skialpinizmus v okolí Štrbského Plesa
Skialpinizmus v okolí Štrbského Plesa

Skĺbenie horolezectva, turistiky a lyží – skialpinizmus – si nachádza čoraz viac priaznivcom aj na Slovensku. Niet sa čomu diviť. Vysoké Tatry ponúkajú pre tento šport priam ideálne podmienky. Vysokohorské chaty, plesá a doliny poskytujú dostatočne variabilné možnosti na športové vyžitie pre všetkých. Ak by vás to priam chytilo za srdce, môžete sa stať členom slovenskej skialpinistickej asociácie a okrem túr absolvovať aj spoločný ples a Skialp Fun Day.

Čo sa týka skialpu a Štrbského Plesa, v jeho okolí sú pre tento šport priam ideálne podmienky. Stačí si len nájsť vhodné ubytovanie a Štrbské Pleso sa pre vás stane rajom skialpu. Aj keď by práve Tatry neoplývali lákavou snehovou prikrývkou, v Mlynickej doline sneh nájdete určite. A je to iba hodinu od Štrbského Plesa, kde môžete bezpečne zaparkovať svoje vozidlo.

Pre úplných začiatočníkov je bezpečné a príjemné naplánovať si zjazd Štrbské Pleso – Furkotská dolina na lyžiach po zjazdovke a v prípade únavy alebo zhoršeného počasia rátať s možnosťou, že ubytovanie vám zaručí Chata pod Soliskom. Z Furkotskej doliny máte viacero možností na výber. Hneď oproti zjazdovky leží Sedielková kopa a Sedielkový priechod. Môžete si vyjsť do Sedielkového sedla alebo až na Mlynické solisko. Možností je veľa, netreba však zabudnúť, že Tatry sú zradné a lepšie je sa z kratšej cesty vrátiť ako príliš riskovať.

Neváhajte a strávte príjemné chvíle v našom penzióne Pleso – Štrbské Pleso ubytovanie. Nájdete u nás aj príjemný súkromný wellness.

Komerčný článok

Špeciálna akcia: použitý stroj CAT len na dve splátky

V terajšej zložitej situácii sa viac než kedykoľvek predtým zamýšľame nad výhodnou kúpou. Platí to aj pri položke ako sú stavebné stroje. A preto si pre vás Zeppelin pripravil výhodné riešenie. Možnosť kúpy použitých strojov CAT na dve splátky.

Špeciálna akcia: použitý stroj CAT len na dve splátky
Špeciálna akcia: použitý stroj CAT len na dve splátky

Akcia na CAT stavebné stroje

Spoločnosť Zeppelin spolu s CAT Financial Services pre vás pripravili akciu 50/50 na použité stroje. Forma financovania je úver, ktorý vyzerá nasledovne: Polovicu zaplatíte ako zálohu pred odovzdaním stroja a zvyšnú časť s úrokom uhradíte naraz po 11 mesiacoch.

Vyberte si použité stavebné stroje CAT

Zvažujete kúpu použitých strojov ako sú bager, nakladač, rýpadlo, dumper či dozér? Vďaka akcii Zeppelin už nemusíte ostať len pri zvažovaní. Vyhliadnite si svoje preferované stroje v pobočkách Zeppelin v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach alebo online a hor sa na stavebné práce, ktoré nechcete odkladať. Okrem strojov tu nájdete aj kompletnú ponuku motorov a príslušenstva CAT.

Prečo sa CAT stroje oplatia?

• výkonné a univerzálne,
• s jednoduchým ovládaním,
• s každodennou údržbou nebudete mať priveľa starostí,
• vďaka nim sú pracovné cykly kratšie, produktivita vyššia a prevádzkové náklady znížené,
• majú vysokú nosnosť a veľké vylamovacie sily,
• elektronický riadiaci systém CMS kontroluje všetky dôležité funkcie stroja a zjednodušuje vyhľadávanie a odstraňovanie závad,
• kontrolný systém Multipro umožňuje automatickú voľbu priorít a výkonnostného režimu, automatické zníženie otáčok pri prestávkach a signalizuje preťaženie.

Benefitov majú viac než dosť a navyše spájajú najmodernejšie technológie s know-how top výrobcov. Toľko dôvodov využiť aktuálnu akciu Zeppelin na CAT stroje, čo poviete?

Komerčný článok

Športové akcie a podujatia

V súčasnosti keď je väčšina spoločenských podujatí zrušená kvôli korona vírusu ľudia hľadajú alternatívy ako vyplniť voľný čas. Koncerty a párty sa nekonajú a ak tak iba v malom komornom prostredí. Ostali nám teda ešte športové akcie a podujatia – pozri viac na www.corobis.sk. Jednou z takýchto činností je určite aj jazda na elektrobicykli.

lee-blanchflower-1dW1vEJLlCQ-unsplash (1)

Ebiky sú určite jednou z najobľúbenejších nových aktivít v posledných rokoch. Elektrobicykel dovoľuje dlhšie a menej namáhavé výlety po okolí aj pre ľudí bez lepšej kondície. Elektrobicykle ale používajú aj tí ktorí jazdia na bicykloch dlho a často. Napríklad ak máte radi traily a zjazdy tak na elektrobicykli ich môžete absolvovať aj niekoľko krát viac. Cesta nahor je rýchlejšia a pohodlnejšia ako na bežnom bicykli. Ak si chcete vybrať vhodný elektrobicykel pre Vás je dobré sa najskôr zorientovať v problematike a ponuke. Na webe www.elektrobicykel.bike je veľa informácií na danú tému a rýchlo sa do problematiky dostanete. Keďže je tu jeseň tak štandardne by milovníci saunovania začali chodiť do sauny. Korona ale zmenila aj toto. Aké sú teda možnosti v tomto smere? Odpoveď je domáca sauna.

V domácnosti sa viac uplatňujú infrasauny. Infrasauna je oproti klasickej fínskej saune väčšinou priestorovo menej náročná. Modely určené pre jednu osobu majú aj menej ako jeden meter na šírku a zmestia sa tak ľahko do interiéru domu ale aj bytu. Samozrejme aj fínske sauny sú dnes v domácnostiach už bežné. Ponuka je široká a či už to bude klasická sauna alebo infrasauna, určite vyplníte sychravé jesenné dni príjemne a zdravo.

Text: PR, foto: ilustračné – zdroj unsplash.com

Pre koho je vhodný minibager?

Minibager je určený pre úzko prístupné priestory a nenáročné kopanie. Má široké spektrum využitia. Či už ide o práce na stavbe záhrade alebo pri podnikaní. Dostať sa ku nemu môžete oveľa ľahšie než by ste si mysleli.

Pre koho je vhodný minibager
Pre koho je vhodný minibager (Foto: ilustračné, zdroj: unsplash.com)

Minibager a jeho výhody

S hmotnosťou od 1 do 9 ton minibager najmenej poškodzuje krehkú infraštruktúru a spôsobí zanedbateľné škody na dvore, ceste, či chodníku. Vďaka malej veľkosti sa s ním veľmi ľahko pracuje. Stavte na minirýpadlá Caterpillar alebo pásové rýpadlá s hmotnosťou od 12 do 20 ton, ktoré sú univerzálnymi pomocníkmi. Disponujú zvýšenou produktivitou a naopak, nižšou spotrebou.

Kedy sa vám zíde minibager?

• staviate dom, chatku, skleník
• staviate plot, betónové plochy
• odstraňujete trávnik alebo pne, sadíte stromčeky, upravujete záhradu
• prerábate terasu, kopete bazén, jazierko
• potrebujete zarovnať terén, niečo vykopať alebo zasypať
• kopete kanalizáciu, hĺbite šachty, prípojky
• potrebujete odviezť stavebný materiál alebo doviezť sypký materiál
• ste začínajúci podnikateľ v stavebníctve alebo záhradnej architektúre

Požičajte si minibager

Vieme, nie každému sa oplatí minibager kúpiť, ak ho použije len raz za čas. Práve preto je tu požičovňa stavebných strojov Zeppelin. Môžete si v nej zaobstarať aj iné stroje a vybavenie. Čaká na vás napríklad nakladač, rýpadlo či elektrocentrála pre zaistenie nepretržitej dodávky elektrickej energie. Záleží na vás, čo práve potrebujete.

Text: PR