Malý prírastok medzi veľkými strojmi

Niektoré pracovné stroje majú pevne stanovené využitie. Napríklad nakladač je primárne zameraný na nakladanie materiálu alebo zeminy. Je to skvelý stroj, ale ak potrebujeme presné výkopové práce, musí byť povolaná ďalšia technika.

Malý prírastok medzi veľkými strojmi
Malý prírastok medzi veľkými strojmi (Foto: zeppelin.sk)

Sú však malé výnimky, ktoré sa dokážu transformovať do mnohých podôb. Malé, no všestranne využiteľné minirýpadlá zastanú prácu vo viacerých oblastiach.

Minibager môžeme vidieť na staveniskách, kde pomáha pri výkopových prácach väčším strojom. Dá sa povedať, že minibager je na stavenisku, podobne ako elektrocentrála, od prvého výkopu, až po dokončenie. Vďaka menšej lyžici je kopanie s minibagrom presnejšie a detailnejšie.

Zvládne vykopať základy k rodinným domom a na väčších stavbách robí záverečné úpravy výkopov, ktoré by sa inak museli robiť ručne.

Počas stavby sa využíva na miestach kde by sa veľké stroje len ťažko dostali. Ťažšie minibagre od 25 ton zvládnu s prehľadom nakladanie zeminy na pevné dumpre.

Pri finálnych úpravách terénu na stavbe je opäť nasadený minibager. Navyše jeho gumové pásy nepoškodia rôzne povrchy ako je zámková dlažba, obklady alebo trávnik. Takže aj v zabývaných objektoch je na menšie stavebné úpravy prizvaný práve minibager.

Nová generácia s ešte lepšou výbavou

Pre značku Caterpillar bola vždy prvoradá kvalita, životnosť a efektivita ich strojov. Neustály vývoj a inovácie sa dotkli aj najmenších členov medzi pracovnými a stavebnými strojmi.

Minibagre Caterpillar novej generácie sú vybavené citlivým ovládaním pomocou joystickov, ktoré umožňujú kontrolované riadenie stroja za každých okolností. Práca s novými minibagrom je veľmi presná a strojník má bager neustále pod kontrolou.

Pre perfektné fungovanie stroja je zásadná pravidelná údržba, ktorá je nevyhnutná najmä ak sa jedná o staršie použité stroje. Aby sa zjednodušili bežné údržbové práce a opravy, má teraz nová generácia minibagrov ľahko prístupné a prehľadne umiestnené všetky servisné body.

Pohodlie pri práci, aké si doteraz mohli užívať len majitelia veľkých pracovných mechanizmov, je teraz bežnou súčasťou aj malých minibagrov. Novinkou je cruise control a farebný display.

Pretlaková klimatizovaná kabína je zárukou komfortu aj pri prácach v horúčavách a iných náročných podmienkach.

Minirýpadlá Caterpillar novej generácie prinášajú nový level medzi malými pracovnými strojmi, pričom im ostávajú všetky staré výhody. Napríklad, minibager si môžete vďaka jeho rozmerom a hmotnosti kedykoľvek previesť pomocou prívesného vozíka na iné miesto.

Text:PR

Čísla na pneumatikách môžu byť hlavolam. Viete čo znamenajú?

Prvú vzduchom plnenú pneumatiku vynašiel a nechal si patentovať v roku 1888 John Boyd Dunlop. Koncom 19. storočia sa začalo s ich výrobou a odvtedy si prešli vývojom až do dnešnej podoby. Výrobcovia sa ich snažia neustále zdokonaľovať a zlepšovať ich vlastnosti.

Čísla na pneumatikách môžu byť hlavolam. Viete čo znamenajú? (Foto: unsplash.com)
Čísla na pneumatikách môžu byť hlavolam. Viete čo znamenajú?

Pneumatiky sú pre dnešný motoristický svet samozrejmosťou a vyberať môžeme z desiatok modelov. Spoliehate sa pri kúpe nových pneumatík na odporučenie predajcu alebo na vlastné vedomosti? Z čísel a symbolov na pneumatike môžete vyčítať oveľa viac ako len meno výrobcu.

Ako prvé si môžeme všimnúť názov výrobcu, obchodný názov dezénu pneumatiky a označenie veľkosti. Napríklad 195/65R 15 primeraný pre Opel Corsa. Číslo 195 znamená šírku pneumatiky v milimetroch. Číslo 65 označuje veľkosť profilu v pomere výška bočnice k šírke pneumatiky v percentách. R 15 je priemer disku v palcoch, čiže vnútorný priemer pneumatiky.

Hneď vedľa údaju o veľkosti pneumatiky je index označujúci maximálne zaťaženie (LI – load index) pre jednu pneumatiku v kilogramoch a maximálnu povolenú rýchlosť (SI – speed index). Pri mohutných autách ako Opel Grandland sa oplatí pozerať aj na tento údaj.

Niektoré pneumatiky môžu mať zosilnenú bočnicu a tým pádom vyšší index nosnosti. V takom prípade nájdete na pneumatike označenie XL alebo Reinforced v závislosti od výrobcu.

Nasledujú skratky pre pneumatiky spĺňajúce systém núdzového dojazdu:

  • ZP – Michelin
  • ROF – Goodyear
  • DSST – Dunlop
  • SSR – Continental

Písmená FR alebo MFS sú skratky pre ochranu ráfika a zvyčajne sú naľavo od údajov o veľkosti pneumatiky.

Veľmi dôležitý a nie veľmi nápadný údaj na pneumatike je tzv. DOT – dátum výroby pneumatiky. Má podobu štvormiestneho čísla pričom prvé dve znamenajú kalendárny týždeň a druhé dve rok výroby. Významnú rolu má hlavne pri kúpe nových pneumatík. Tie by nemali byť staršie ako rok, pretože príliš dlhým skladovaním guma postupne stráca svoje vlastnosti.

Text:PR

Najlepší darček? Predsa kvalitné pneumatiky

Nie je ľahké vymyslieť ten správny dar pre osobu, na ktorej nám záleží. Peniaze v ozdobnej obálke síce vždy potešia, ale nie je to ono. Originalita sa z nás ľudí postupne vytráca, a tak iba vyškrtávame splnené úlohy zo zoznamu vecí, ktoré je nutné urobiť. Darovať sa dá čokoľvek, aj pneumatiky.

Najlepší darček? Predsa kvalitné pneumatiky
Najlepší darček? Predsa kvalitné pneumatiky (Foto: PR)

Pneumatiky sú veľmi praktické a nápadité

Navyše máte istotu, že z nich bude mať budúci majiteľ radosť a úžitok. Nezabúdajte, že treba vyberať správny typ na konkrétne vozidlo a potom popremýšľať, či sú vhodné letné alebo zimné pneumatiky. Tie celoročné sú jednoznačne najpraktickejšie, pretože sú prispôsobené ako na leto, tak i na mrazivé počasie, kedy to na cestách vyzerá poriadne divoko. S kvalitnými pneumatikami je ale istota, že to vodič zvládne bez povšimnutia.

S dobrými pneumatikami je každá jazda autom zážitkom

Pneumatiky sa odporúča vymieňať každých 5 – 6 rokov, podľa toho, koľko kilometrov najazdia a ako intenzívne sa využívajú. Tzv. sviatoční šoféri sa môžu popýšiť, že im kvalitné pneumatiky vydržia aj pekných 10 rokov, ale tu sa vsúva otázka – je to bezpečné? Koleso je predsa podstata celého automobilu. Ľudia si myslia, že je to drahá značka a poriadny motor, nablýskaná karoséria a „vypeckovaná“ hudba. Ale zabúdajú, že práve pneumatiky vytvárajú z auta spoľahlivého spoločníka na akékoľvek blízke či ďaleké cesty.

O prvý kontakt s vozovkou sa stará pneumatika

Sú to práve pneumatiky, ktoré robia jazdu pohodlnou a bezpečnou. Aj zdanlivo pokojná jazda sa môže zo sekundy na sekundu premeniť na nepríjemný zážitok. Odožeňme zlé myšlienky a predstavujme si , ako nás naše pneumatiky chránia pred šmykom a umožňujú rýchle a bezpečné zabrzdenie kedykoľvek a kdekoľvek. Nedovoľme, aby nás naša ľahostajnosť vyšla poriadne draho a nielen po materiálnej stránke. Životy nás a našich najdrahších musia byť vždy na prvom mieste.

Preto, ak premýšľate o vhodnom darčeku pre niekoho, koho máte radi, tak pneumatiky sú výbornou voľbou, pretože viete, že sa zídu vždy. Aj keď možno nie hneď a zaraz, nikdy nie je na škodu, mať jedny poriadne v zálohe. Je to jeden zo spôsobov, ako svojim drahým ukážete, že vám na nich naozaj záleží. Buďte originálni a jedineční. Presne také sú aj značkové pneumatiky.

Text:PR

Kde nájsť dobrého geodeta

Nájsť kvalitného odborníka pri výstavbe rodinného domu je veľmi dôležité pre finálny efekt. Tak ako je potrebné mať dobrého murára alebo vodára, tak isto je dôležité sa vedieť spoľahnúť na odvedenú prácu geodeta. Bežne sa človek nestretáva s potrebou geodetických služieb, preto často krát žiadneho overeného geodeta priamo nepoznáme.

adult-architect-architectural-design-1260309

Ak navyše potrebujete geodetické služby rýchlo, nastáva problém. To je dnes ale našťastie ľahko riešiteľné. Na webe expresnygeodet.sk je možné objednať si priamo služby geodeta a to s pôsobnosťou po celom Slovensku. V praxi sa najčastejšie stretávame s požiadavkou na vypracovanie geometrického plánu, výškopisu prípadne polohopisu stavby. Legislatíva tiež vyžaduje zameranie takzvaného adresného bodu. Toto všetko je potrebné pri výstavbe rodinných domov.

Samozrejme geodetické práce sú oveľa širšie a komplexnejšie. Ďalej sa môže jednať o rôzne pozemkové úpravy, technické mapy alebo tiež potrebu špeciálnych geodetických prác. Toto všetko zabezpečia overení odborníci v obore geodézia a kartografia. Stačí kontaktovať spoločnosť cez web alebo telefonicky a na prácach sa začne podľa požiadaviek klienta.

Text a foto: PR

Chorvátsky Zadar je raj pre dovolenkárov

Chorvátsko je najobľúbenejšou destináciou slovenských dovolenkárov. K vyhľadávaným letoviskám jednoznačne patrí aj Zadar, ktorý má čo ponúknuť rodinám s deťmi, mladým ľuďom aj milovníkom pamiatok.

Chorvátsky Zadar je raj pre dovolenkárov
Chorvátsky Zadar je raj pre dovolenkárov (Foto: unsplash.com)

Mesto Zadar

Zadar leží v Severnej Dalmácií a ide o jedno z najväčších miest v Chorvátsku. Mesto má dlhú a bohatú históriu, ktorá tu zanechala mnoho pamiatok. Keďže v 1. storočí n.l. sa mesto stalo rímskou kolóniou je tu možné pozorovať typické znaky rímskeho mesta. Mesto bolo svojho času pod nadvládou Benátok a neskôr sa stalo súčasťou Talianska, prežilo aj vojnu v roku 1991 a dnes patrí k najkrajším mestám v Chorvátsku.

Čo treba v Zadare vidieť

Ak máte radi históriu určite sa prejdite po mestských hradbách, ktoré vznikli v čase benátskej nadvlády a časť z nich je zvyškom rímskym hradieb. V Zadare máte možnosť vidieť aj viacero kostolov pričom najvýraznejším je kostol sv. Donata z 9. storočia. Kostol má skvelú akustiku je tak výborným miestom pre hudobné vystúpenia. Ďalej treba spomenúť aj katedrálu sv. Štošije, kostol sv. Márie či Kniežací palác. Zadar ale samozrejme nie je len o histórií. Miestom kde to žije je ulica Kalelarga, kde nájdete obchody, kaviarne a je tak ideálnym miestom na prechádzku alebo posedenie z priateľmi. Zaujímavosťou je aj pomník Pozdrav Slnku, ktorý má priemer 22 m a pozostáva z 300 sklenených dosiek so solárnymi modulmi. Po zotmení vás tak čaká jedinečná hra svetiel.

Pláže v Zadare

Asi najznámejšia pláž v Zadare je Borik. Užijú si ju všetci návštevníci – mladí ľudia, rodiny s deťmi a prístupná je aj pre ľudí so zdravotným handicapom. K dispozícii sú tu gastronomické prevádzky, mobilný bar, občerstvenie, miestne fast foody ale aj rôznymi atrakciami. Ďalšia zaujímavá pláž je Kolovare, ktorá sa nachádza v blízkosti borovicového lesa a navyše má aj Modrú vlajku, čo potvrdzuje čistotu mora a kvalitu služieb.

Text:PR