Ponuka práce pre študentov v čase COVID-19. Čo môžete očakávať?

Koronavírus zmenil svet a opatrenia na boj proti pandémii zasiahli mnoho oblastí. Pocítil to aj trh práce. Ponúk je stále menej a veľa ľudí prichádza postupne o prácu. Prečítajte si, ako sa v tejto neľahkej dobe zorientovať a čo od nej čakať.

Ponuka práce pre študentov v čase COVID-19. Čo môžete očakávať?
Ponuka práce pre študentov v čase COVID-19. Čo môžete očakávať? (Foto: unsplash.com)

Koho zmena zasiahla najviac?

Počet pracovných ponúk za posledné týždne veľmi klesol a kríza sa prejavila vo väčšine odvetví. Najviac zasiahnutou oblasťou však zostáva sektor hotelierstva, cestovného ruchu a gastra. Nepolepšilo si ani odvetvie dopravy, obchodu a výroby. Poklesol aj záujem o asistentov a predavačov.

Oplatí sa teraz hľadať stáž alebo brigádu?

Dramatická zmena ekonomiky ovplyvní väčšinu pracovnej sféry, no práca sa dá nájsť aj počas krízy. Netreba sa vzdávať, no bude to zložitejšie. Bohužiaľ, zatiaľ sa nedá predpokladať, ako dlho bude toto obdobie trvať a čo prinesie, no ponuky tu budú stále, len je potrebné na nich natrafiť.

A kde sa momentálne oplatí pracovať? Brigády pre študentov rozkvitajú v tomto období hlavne v sektore IT, zákazníckeho servisu, bankovníctva a donáškových služieb.

Nebojte sa zároveň popozerať aj po ponukách stáží. Firmy teraz privítajú pomoc a vy môžete získať kolónku v životopise, ktorá naozaj zaujme. Bonusom bude možná absolventská prax.

Ako si nájsť prácu v čase koronakrízy?

  1. Snažte sa získať pracovné miesto, ktoré má potenciál aj do budúcna, a firmu, ktorá momentálne nebojuje o prežitie – získajú tým obidve strany.
  2. Nebojte sa hľadať aj v iných oblastiach, ktoré sa netýkajú vašich vysnívaných odborov. Nie je to ideálne, no pomôže vám udržať aktivitu a rozvinúť si ďalšie soft a hard skills. Väčšinou tým skôr získate, ako stratíte.
  3. Skúste zistiť od svojich blízkych alebo kamarátov, či by niekto nemal záujem o vaše služby, poprípade pomoc. Možno sa medzi nimi nájde niekto, kto vo svojej firme ponúka brigádu alebo stáž pre študentov, poprípade pracuje vo firme, kam niekoho takého ako vy hľadajú.
  4. Keďže je v tomto období domáca izolácia dosť dôležitá, preferujte pracovné ponuky, pri ktorých môžete pracovať z domu. Brigády alebo stáže sa často dajú vykonávať aj remote, teda vzdialene. Pokiaľ nenájdete prácu tu, zamerajte sa aj na zahraničie. Práve to je čaro remote work.
  5. Ak máte možnosť absolvovať stáž pre študentov, ktorá je platená, choďte do toho. Nadobudnete nové kontakty, nahliadnete do sveta profesionálov a získate skvelé referencie. Existuje dokonca možnosť, že vám firma po ukončení ponúkne miesto.
  6. Pripravte sa na pohovory, ktoré teraz väčšinou prebiehajú online. Pred pohovorom sa radšej ubezpečte, že vás nikto nebude rušiť a že máte dobré pripojenie k internetu.

Neviete, kde hľadať stáž pre študentov? Spoľahnite sa na náš široký výber a vystúpte z radu. Radi vám pomôžeme.

Text:PR