Malý prírastok medzi veľkými strojmi

Niektoré pracovné stroje majú pevne stanovené využitie. Napríklad nakladač je primárne zameraný na nakladanie materiálu alebo zeminy. Je to skvelý stroj, ale ak potrebujeme presné výkopové práce, musí byť povolaná ďalšia technika.

Malý prírastok medzi veľkými strojmi
Malý prírastok medzi veľkými strojmi (Foto: zeppelin.sk)

Sú však malé výnimky, ktoré sa dokážu transformovať do mnohých podôb. Malé, no všestranne využiteľné minirýpadlá zastanú prácu vo viacerých oblastiach.

Minibager môžeme vidieť na staveniskách, kde pomáha pri výkopových prácach väčším strojom. Dá sa povedať, že minibager je na stavenisku, podobne ako elektrocentrála, od prvého výkopu, až po dokončenie. Vďaka menšej lyžici je kopanie s minibagrom presnejšie a detailnejšie.

Zvládne vykopať základy k rodinným domom a na väčších stavbách robí záverečné úpravy výkopov, ktoré by sa inak museli robiť ručne.

Počas stavby sa využíva na miestach kde by sa veľké stroje len ťažko dostali. Ťažšie minibagre od 25 ton zvládnu s prehľadom nakladanie zeminy na pevné dumpre.

Pri finálnych úpravách terénu na stavbe je opäť nasadený minibager. Navyše jeho gumové pásy nepoškodia rôzne povrchy ako je zámková dlažba, obklady alebo trávnik. Takže aj v zabývaných objektoch je na menšie stavebné úpravy prizvaný práve minibager.

Nová generácia s ešte lepšou výbavou

Pre značku Caterpillar bola vždy prvoradá kvalita, životnosť a efektivita ich strojov. Neustály vývoj a inovácie sa dotkli aj najmenších členov medzi pracovnými a stavebnými strojmi.

Minibagre Caterpillar novej generácie sú vybavené citlivým ovládaním pomocou joystickov, ktoré umožňujú kontrolované riadenie stroja za každých okolností. Práca s novými minibagrom je veľmi presná a strojník má bager neustále pod kontrolou.

Pre perfektné fungovanie stroja je zásadná pravidelná údržba, ktorá je nevyhnutná najmä ak sa jedná o staršie použité stroje. Aby sa zjednodušili bežné údržbové práce a opravy, má teraz nová generácia minibagrov ľahko prístupné a prehľadne umiestnené všetky servisné body.

Pohodlie pri práci, aké si doteraz mohli užívať len majitelia veľkých pracovných mechanizmov, je teraz bežnou súčasťou aj malých minibagrov. Novinkou je cruise control a farebný display.

Pretlaková klimatizovaná kabína je zárukou komfortu aj pri prácach v horúčavách a iných náročných podmienkach.

Minirýpadlá Caterpillar novej generácie prinášajú nový level medzi malými pracovnými strojmi, pričom im ostávajú všetky staré výhody. Napríklad, minibager si môžete vďaka jeho rozmerom a hmotnosti kedykoľvek previesť pomocou prívesného vozíka na iné miesto.

Text:PR