Nakupovanie produktov v akcii, úchylka alebo super spôsob ako ušetriť?

Aj vy ste si už kládli otázku, či sa akcie naozaj oplatia alebo ide len o šikovný trik predajcov? Nákupom zľavnených produktov sa dá naozaj ušetriť, treba len vedieť, ako na to.

Nakupovanie produktov v akcii, úchylka alebo super spôsob ako ušetriť
Nakupovanie produktov v akcii, úchylka alebo super spôsob ako ušetriť (Foto: pexels.com)

Toto určite nie!

Väčšine ľudí spôsobuje nakupovanie potešenie. Či už v kamenných obchodoch alebo cez internet, raz za čas si každý z nás rád dopraje. Obchodníci využívajú množstvo prostriedkov, aby túto túžbu podporili. Jedným z overených reklamných ťahov je aj ponúkanie zliav. Veľké nápisy, výkričníky, výrazná kombinácia červenej a žltej farby, ponuky 1 + 1 zdarma, uvádzanie preškrtnutej starej ceny – to všetko zákazníkov magicky priťahuje. Nie vždy sú však uvedené informácie pravdivé. V médiách sa už viackrát objavili prípady, ktoré upozorňovali na to, že zľavnená cena bola vyššia ako pôvodná. Ako zabrániť tomu, aby ste sa nechali nachytať? Pri nakupovaní je potrebné zachovať chladnú hlavu a spoľahnúť sa na starú známu radu – dôveruj, ale preveruj!

Nakupujte s rozumom

Najjednoduchším spôsobom, ako nakúpiť výhodne, je mať prehlaď o bežných cenách. Samozrejme, nedajú sa zapamätať ceny všetkých výrobkov, minimálne by ste však mali vedieť, koľko bežne stoja základné potraviny a výrobky dennej spotreby, ktoré pravidelne kupujete. Zorientovať sa v cenách vám môžu pomôcť aj online akciové letáky. Ich pravidelným sledovaním nielenže získate prehľad, ale môžete natrafiť aj na naozaj výhodné ponuky.

Pri výrobkoch, ktoré kupujete zriedka alebo raz za pár rokov, sa odporúča vopred zostaviť tabuľku s priemernými cenami u konkurenčných predajcov. Takto budete vedieť, za akú cenu sa tovar bežne predáva a kedy je zľava naozaj výhodná alebo ide o trik. Online letáky vám môžu pomôcť aj pri týchto cenových prieskumoch.

Nakupujte len to, čo potrebujete

Pri akciách sa dá mnoho ľudí zlákať aj ku kúpe vecí, ktoré v skutočnosti nepotrebujú. Ide najmä o množstevné zľavy alebo ponuku 1 + 1 zdarma. Vždy sa v duchu pýtajte, či takéto produkty naozaj potrebujete, inak miniete viac, ako ste pôvodne chceli. Napríklad si chcete kúpiť topánky a v obchode uvidíte lákavú informáciu, že ak si kúpite dva páry, tretí dostanete zadarmo. Naozaj sa to pre vás oplatí, keď ste pôvodne potrebovali len jeden pár topánok? Alebo oplatí sa vám kúpiť kartón mlieka za veľmi výhodnú cenu, aj keď bežne také množstvo nepotrebujete? Dokážete ho minúť pred dátumom spotreby?

Zľavy a akcie v obchodoch môžu vašej peňaženke pomôcť aj uškodiť. Záleží len na tom, ako veľmi sa necháte ovplyvniť a či budete nakupovať s chladnou hlavou.

Text:PR