Facebook zažalovali za tlačidlo „Like“

Holandská spoločnosť Rembrandt Social Media zažalovala Facebook za to, že na svojej sociálnej sieti neoprávnene používa ich patenty. Jeden z nich má byť práve základným stavebným kameňom Facebooku, tlačidlo „Like“.

Patenty boli zaregistrované už v roku 1998, čiže 5 rokov predtým, než sa objavil Facebook. Panentovať ich nechal Van Der Meerove, dnes už zosnulý programátor služby Surfbook. Tú po jeho smrti v roku 2004 prebrala jeho firma.

Surfbook bol sociálnym diárom, používatelia mohli na ňom zhromažďovať svoje osobné údaje a príspevky ďalších ľudí. Služba obsahovala aj spomínané tlačidlo „Like“. Príspevky v službe sa radili chronologicky, podobne ako to dnes umožňuje Facebook. Tie sa ďalej zdieľali s vybranou skupinou ďalších užívateľov. Okrem toho, bolo na nej taktiež možné nastavovať rôzne úrovne ochrany súkromia.

Na veľmi podobnom princípe v súčastnosti fungujú aj ďalšie, pomerne nové, sociálne siete ako Google Plus. Právny zástupca žalujúcej strany, sa však vyjadril, že zatiaľ žiadne ďalšie žaloby na iné spoločnosti neplánujú. Súčasne však nevylúčil, že by v budúcnosti nezažalovali aj ďalšie spoločnosti.