Aké sú najlepšie stroje pre ťažobný priemysel?

Hoci by sa mohlo zdať, že ťažobný priemysel na Slovensku je už na ústupe, stále zamestnáva desiatky tisíc ľudí. Veľké podniky nájdeme nielen v baníckych oblastiach stredného Slovenska, ale i v Bratislave či Košiciach.

Aké sú najlepšie stroje pre ťažobný priemysel?
Aké sú najlepšie stroje pre ťažobný priemysel? (Foto: zeppelin.sk)

Ťažba a následná manipulácia so surovinami a materiálom si vyžaduje špecializované stroje. Nepostrádateľné sú pásové rýpadlá, kolesové nakladače, grejdre a skejpre. Nájdete ich aj v požičovni stavebných strojov.

Pásové rýpadlá nad 40 ton

V ťažobnom priemysle nájde uplatnenie práve najvyššia hmotnostná trieda pásových rýpadiel Caterpillar. Hodia sa aj pre tie najťažšie zemné práce.Tieto stroje sa vyznačujú najnižšími nákladmi na m³ pri nakladaní na pevné dumpre. Nemusíte sa obávať ani hluku. Odpružené kabíny novej generácie s výborným odhlučnením šetria sluch a zabezpečia komfort aj pri náročných prácach v ťažobnom priemysle.

V ťažko dostupnom teréne oceníte aj rýpadlá Caterpillar vybavené výložníkom s dlhým dosahom. Vďaka tomu dokážu pracovať i v miestach, kde sa iné stroje dostávajú len veľmi ťažko. Navyše funkcia SmartBoom tlmí vibrácie idúce do stroja.

Grejdre ako stvorené pre ťažbu

Grejdre sú stroje navrhnuté špeciálne pre nasadenie v ťažobnom priemysle. Motor je nastavený tak, aby sa redukoval výkon pri nízkych rýchlostných stupňoch, znížila sa spotreba a zabránilo sa nežiaducemu preklzovaniu kolies. Vhodné umiestnenie radlice zabezpečuje dobrý výhľad a presné nastavenie na uhol rezu.

Grejdre je možné použiť taktiež na presun materiálu, pri stavbe ciest či železníc, prípadne pri pokladaní krytov. Existuje viacej hmotnostných tried s rôznymi šírkami radlice. Odporúčame vybrať si podľa svojich predstáv spomedzi použitých strojov v požičovni.

Skejpre ako ekonomické riešenie

Použitie skrejprov je v mnohých prípadoch ekonomickejšie než použitie iných strojov. Najmä v oblastiach, v ktorých treba v pomerne krátkom čase vyťažiť zeminu v požadovanej hrúbke z väčších plôch a odviezť na väčšie vzdialenosti. Každý uzná, že takéto prepravovanie zeminy v korbe je výhodnejšie, ako napríklad jej hrnutie radlicou dozéra.

Ďalej sú skejpre vhodné na činnosti ako vytváranie výkopov, násypov, kanálov, ťaženie materiálu z dna tokov.

Kolesové šmykom riadené nakladače

V ťažobnom priemysle sú nevyhnutnosťou aj stroje pre manipuláciu s materiálmi. Tieto stroje sú mimoriadne výkonné a univerzálne. Hlavným pracovným nástrojom kolesových nakladačov môže byť lopata alebo manipulačné vidly, drapák, či zdvíhací hák. Sila šmykom riadených nakladačov spočíva práve v ich všestrannosti – je možné ich vybaviť širokou škálou prídavných zariadení. Navyše sa veľmi jednoducho ovládajú, čiže ich zvládne každý strojník.

Nech už hľadáte použité stroje pre akékoľvek práce, stavte na profesionálov. Rýpadlá, skejpre, dumpre alebo aj univerzálny minibager. To všetko nájdete v požičovni stavebných strojov Zeppelin.

Text: PR