4 bláznovstvá, ktoré stvárajú psy, keď ich necháte samé

Keď sme s nimi, sú to anjelici, ktorí sa hrajú, sem tam štekajú, dlho s nami spia, ležia nám pri nohách a hádžu na nás tie najvernejšie psie pohľady. Čo sa však stane v momente, keď za sebou zavrieme dvere po odchode do školy a do práce? Po sledovaní psíkov domácimi kamerami poznáme na túto otázku celkom presnú odpoveď. Ako si teda naši domáci miláčikovia krátia čas, ktorý musia stráviť doma osamote?

4 bláznovstvá, ktoré stvárajú psy, keď ich necháte samé
4 bláznovstvá, ktoré stvárajú psy, keď ich necháte samé

1. Jedia všetko, k čomu sa dostanú

Odborníci sa zhodujú v tom, že ak psík nezje jedlo do dvadsiatich minút, zvyšok porcie by ste mali z jeho misky vyprázdniť. Niektoré psíky však rady jedia po malých kúskoch a keď nie ste doma, tak sa k miske často vracajú a dajú si zopár hltov granúl. Nie je úplne jasné či to robia iba kvôli nude, alebo takto funguje ich metabolizmus.

Aj keď s nimi trávime čas, občas im dávame maškrty navyše a je možné, že osamote si to kompenzujú aspoň dojedaním z misky. Pokiaľ nie je nič chutné v ich dosahu, radi sa prehryzú k celému baleniu intenzívne voňajúcich rybacích granúl pre psíky (ak ich neskladujete na nedostupnom mieste) a niektoré psy si dokážu otvoriť aj vašu chladničku.

Po spánku je hľadanie dobrôt ich najčastejšou obľúbenou aktivitou, ak musia tráviť deň osamote. Každý majiteľ by mal vedieť, aké majú byť krmné dávky pre psov. Okrem toho im nechajte v byte aj dve drobné maškrty na miestach, kde vám neprekážajú omrvinky či fľaky spôsobené jedením.

2. Hrajú sa a všetko pri tom bez váhania zničia

Najmä šteniatka bez dozoru behajú, skáču, štekajú, naháňajú sa (pokojne aj sami so svojim chvostom), tancujú a robia všelijaký hluk. Radi hryzú vankúše, trhajú stránky kníh a s vrčaním ich potom ťahajú za sebou po zemi. Za nebezpečného nepriateľa pokladajú aj všetko, čo je ozdobené kožušinou.

Ak nechcete tráviť večer vysávaním a vytieraním podlahy, odstráňte z dosahu psíka všetko, čo by mohol rozbiť, roztrhať a nenávratne zničiť. Po vycvičení bude rešpektovať, že sedačka je zakázané územie alebo, že vankúše nie sú na trhanie.

Ale pokiaľ ide o malé šteniatko, žiadne zákazy ešte na sto percent neplatia. Po príchode domov vás okrem všeobecného chaosu bude čakať aj vyčerpaný psík, preto mladším domácim miláčikom doprajte vysokoenergetické krmivo, ktoré ich postaví na nohy pred večernou prechádzkou a podporí ich rast, napríklad AATU Puppy pre šteniatka.

3. Pozeranie cez okno a štekanie na okoloidúcich

Parapetná doska nie je obľúbeným miestom len pre mačičky. Aj drobné plemená psov na ňu radi vyskakujú a svoje teritórium ochraňujú hlasným štekaním. Ak k tomu pridáme zábavu, akou je šplhanie sa po záclone, okno sa razom stáva neodolateľným miestom na hranie. Väčšie psíky sa oňho iba oprú labami a ak bývate na prízemí, dokážu pozorovať okolie aj celé hodiny. Keďže majú oveľa lepší sluch ako ľudia, v panelákoch často štekajú aj na susedov, bez toho, aby ich videli. Keď nie je doma majiteľ, majú predsa celý dom na starosti – no nie?

4. Čakanie pri dverách na náš príchod

Najbláznivejšia a najmilšia vec, ktorú naše psíky robia, je netrpezlivé čakanie pri dverách. Ležia alebo sedia pripravení vyštartovať k nám v momente, ako budú počuť otočenie kľúčov v zámku. Veď to sami určite dobre poznáte, ešte ani poriadne neotvoríte dvere a už sa na vás vrhne psík, chce vás olízať, obšmieta sa okolo nôh a vrtí chvostom tak silno, že sa čudujeme, že mu neodpadne.

Pes je skutočne najlepším priateľom človeka a jeho majiteľ je preňho celým vesmírom. Nech už doma nájdete mláčku na nevhodnom mieste alebo rozhádzané dokumenty, prevrátený kvetináč alebo dieru na závese, svojou láskou a vernosťou vám to určite vynahradí.

Komerčný článok