Malá chutná dobrota menom muffin

MuffinyAk patríte k milovníkom dobrých a chutných koláčikov, tak muffin si zamilujete. Muffin je malý a nadýchaný druh pečiva. Tieto koláčiky sú obľúbené najmä Spojených štátoch a Anglicku, no postupne si ho obľubujú po celom svete. Muffin je tak malý, že sa zmestí do dlane a tvarom pripomína klasisické Americké koláče kruhového tvaru. Oproti nim však nie je tak sladký a nemá polevu. Muffin je v obľube konzumovať na raňajky alebo len tak k šálke kávy či poháru mlieka. Viac o muffinových maškrtách môžete nájsť aj na stránke venovanej muffinom -> muffiny /muffinyrecept.cz/. Ak si chcete spríjemniť deň, tak muffin je malým a chutným doplnkom každého dňa.

Recepty na muffiny

Receptov na muffiny je nespočetné množstvo, pretože na chuť je možné do nich pridať snáď čokoľvek. Poznáme nielen sladké verzie týchto koláčikov ale aj slané. Asi najznámejšie sú čokoládové ale aj citrónové, vanilkové, čucoriedkové ale aj pomarančové či banánové. V odstupe času si našli obľubu druhy ako Pizza muffin alebo Whisky muffin, prípadne muffiny tvorené iným druhom alkoholu.

Základný recept na cesto pre muffiny:
200 – 250 g polohrubej múky
125 g čerstvého masla, alebo 1dl oleja
130g cukru kryštál
1 balíček vanilkového cukru
1/2 valíčka prášku do pečiva
ovocie alebo čokoláda podľa potreby – asi 150 – 200g
3-5 polievkových lyžíc plnotučného mlieka prípadne smotany
štipka soli
2 vajíčka

Presné znenie ingrendiencií a receptov pre jednotlivé druhy muffinov môžete nájsť aj na stránkach s ich receptami na -> muffiny recept /muffinyrecept.cz/.
Ak pečiete presne podľa návodu, tak upečené cesto by malo byť do zlatohneda, zľahka vyduté, mäkké, nadýchané a ľahké, pórovité, vláčne, vlhké vo vnútri a hlavne ľahko oddeliteľné od formy.

Bábovky a palačinky

Ďalšie zaujímavé recepty napríklad na prípravu bábovky nájdete na stránke venovanej jej receptom -> bábovka /babovka.biz/. Recepty na prípavu tých najlepších palaciniek nájdete na stránke venovanej ich receptami -> palačinky /palacinky.biz/.