Tipy kam na najkrajšie zimné túry a na čo nezabudnúť pri plánovaní

Zimné obdobie sa pomaly ale isto blíži a s tým aj úsmevy na tvárach ľudí obľubujúcich zimné športy. Medzi obľúbené patrí najmä lyžovanie, snowboardovanie či bežkovanie.

Tipy kam na najkrajšie zimné túry a na čo nezabudnúť pri plánovaní
Tipy kam na najkrajšie zimné túry a na čo nezabudnúť pri plánovaní (zdroj: Freepik.com)

Počas pandemickej situácie, kedy boli atrakcie viac zatvorené ako otvorené začali ľudia čoraz viac vyhľadávať kam na výlet do prírody a medzi ich obľúbené voľnočasové aktivity zaradili aj turistiku. Mnoho prírodných miest, ktoré predtým zívali prázdnotou si našli svojich nadšencov.

Bude tomu tak aj v zime?

Zimná turistika nie je taká populárna ako letná, avšak má svoje výhody a najmä čaro. Na čo však počas zimných vychádzok nezabúdať?

Plánovanie a výber trasy je prvým bodom, ktorý by sme nemali vynechať. Je potrebné myslieť na to, že v zime sú dni kratšie a skôr sa stmieva. Vyberte si preto vhodnú trasu, ktoré viete zvládnuť do zatmenia. Dôležitým bodom je aj sledovanie aktuálneho počasia, priechodnosť chodníkov a prípadného lavínového nebezpečenstva. V horách sa zvykne počasie meniť veľmi rýchlo, preto to netreba podceňovať.

Počas zimnej turistiky nezabúdajte najmä na správne vrstvenie oblečenia. Zvýšenú pozornosť tomu treba venovať ak sa chystáte na výlety s deťmi. Určite oceníte kvalitné materiály s ich funkčnými vlastnosťami, ktoré vedia udržať teplo a sucho. Samozrejmosťou sú kvalitné zimné turistické topánky s protišmykovými návlekmi či mačkami. Pomôcť vedia aj turistické palice a v strmších svahoch oceníte aj cepy.

Ak si zadávate do vyhľadávača otázku „Kam na výlet Stredné Slovensko, Východné či Západné Slovensko“ ponúkneme vám zopár zaujímavých tipov. Svoje čaro má v zime jednoznačne Slovenský raj a roklina Suchá Belá. Jedinečným zážitkom môže byť aj návšteva vodopádov, ktoré vedia každý rok zamrznúť inak a vytvoriť tak zaujímavú scenériu. V zime je dostupný napr. Vodopád Skok vo Vysokých Tatrách. V Tatrách ešte ostaneme, pretože zimné nenáročné turistiky viete absolvovať k niektorej z horských chát, ktoré vám vedia okrem príjemného prostredia a výhľadov ponúknuť aj teplý čajík. Ak ste turista začiatočník, vydajte sa na už známe trasy, ktoré ste absolvovali aj v lete, aby vás nič neprekvapilo.

Komerčný článok