Ako si vyplniť prestávku v práci

Podľa vedcov pracujeme oveľa efektívnejšie, ak si počas pracovného dňa doprajeme zopár prestávok. Mali by sme počas nich robiť niečo, čo s prácou vôbec nesúvisí.

Ako si vyplniť prestávku v práci
Ako si vyplniť prestávku v práci (zdroj: komerčný článok)

Je to podobné ako v prípade akéhokoľvek prístroja – ak ho používame vkuse, vybijú sa mu baterky. Striedanie činností nám pomáha udržiavať pozornosť a vyhnúť sa stavu vyčerpanosti. Prestávkové aktivity môžeme rozdeliť do niekoľkých podskupín. Vyberte si tie, ktoré sa najviac hodia k vašej práci a skúste s nimi prežiť jeden pracovný týždeň.

Dodávka energie

• Či už pracujte z domu, alebo každé ráno vedú vaše kroky do kancelárie, vyskúšajte jednokolky. Nie sú náročné na priestor, ako bicykel, takže sa jednoducho zmestia aj pod pracovný stôl. Okrem presúvania sa z miesta na miesto na nich môžete nacvičovať aj rôzne triky v menších priestoroch.
• Nemáte čas chodiť večer do posilňovne? Celé telo si môžete precvičiť aj po kúskoch počas pracovných prestávok. Stavte na posilňovacie gumy na cvičenie, ktoré sa vmestia do každej zásuvky a ponúkajú obrovské množstvo cvikov.
Ponúknite sa, že všetkým zbehnete po kávu. Okrem bodov za ochotu a aktivitu získate aj čas na prechádzku. Rýchla chôdza vedie k prekrveniu celého tela, vrátane mozgu a kofeín vašu energiu ešte viac podporí. Nepokazte si to však kúpou sladkej dobroty.
Telefonáty zásadne vybavujte počas chôdze. Vonkajšie ruchy môžu byť príliš intenzívne, úplne postačí, ak sa budete prechádzať hore-dole po chodbe alebo v konferenčnej miestnosti.
• Ak ste doma alebo dochádzate autom, doprajte si 15-minútový spánok. Zdriemnutie si vás nabije viac ako sladký keksík alebo čokoláda. Musíte však dodržať pravidlo pätnástich minút a nezaspať na dlhší čas. Potom by sa vám vstávalo trochu ťažšie.

Spoločenské aktivity

• Baterky si môžete vďaka pohybu dobiť aj v kolektíve. Stačí ak nájdete ten správny šport, ktorý bude v podstate zábavou. Skvelým príkladom je slackline lano na chodenie. Balansovanie na ňom pomáha posilňovať hlboké svaly celého tela a určite sa pri ňom nasmejete.
• Ak je to možné, zavolajte mame. Dopredu priznajte, že máte na rozhovor iba desať minút a využite ten čas naplno. Namiesto maminy môžete zavolať aj partnerovi, partnerke, súrodencovi alebo priateľom.
Potešte niekoho nečakaným e-mailom s poďakovaním za niečo, s čím vám v poslednom čase pomohli.
• Pošlite desiatim blízkym kolegom e-mail s otázkou, aký je ich najobľúbenejší vtip. Za najlepší sľúbte sladkú odmenu alebo pohár piva na váš účet.
Odporučte dva kontakty na LinkedIn. Ide o láskavosť, ktorá môže mať nedozerné pozitívne následky. Pripíšte k odporúčaniu správu o veciach, ktoré si na týchto ľuďoch najviac vážite.

Relaxácia

Dve minúty nerobte vôbec nič. Nastavte si budík, zavrite oči, alebo sa pozerajte na svoju nástenku snov. Máte dve možnosti – snažiť sa vyprázdniť hlavu od akýchkoľvek myšlienok, alebo podporiť pozitívne myslenie a svoje túžby.
Písali ste si niekedy denník? Zaznamenávanie svojich myšlienok na papier má neuveriteľne terapeutické účinky. Podľa vedcov vďaka tomu premýšľame jasnejšie a dokážeme takto ventilovať svoje emócie bez toho, aby sme niekomu ublížili. Ak prežívate stresujúci deň v práci, skúste sa zastaviť a jednoducho sa z neho „vypísať“.
• Nemôžete sa ani pohnúť od stola? Vyberte si nové, inšpiratívne pozadie svojej pracovnej plochy.
• Skúste vytvoriť sochu z kancelárskych pomôcok. Človek by sám neveril, čo dokáže vytvoriť zo spiniek, papiera alebo ceruziek.
• Vytvorte si skvelý pracovný playlist. Ak veľa píšete a kreatívne vymýšľate, odporúčame skôr inštrumentálnu hudbu. Pokiaľ vás slová nerušia, vyberte svoje obľúbené hity.

Komerčný článok